229683_poster_l-e1577127283725
Dostrzegając prawdziwe życie, twórzcie w Waszych umysłach, sercach, działaniach – świat Boga.
229683_poster_l-e1577127283725 - kopiuj
Uwierzcie w Waszą moc, kreujcie przyszłości, twórzcie wizję świata Miłości.
229683_poster_l-e1577127283725 - kopiuj - kopiuj
Im więcej miłości dasz, tym szybciej odkryjesz w Sobie Boga.
229683_poster_l-e1577127283725 - kopiuj - kopiuj - kopiuj
Ty możesz o Nim zapomnieć, On/ Bóg o Tobie z pewnością nie zapomni.
previous arrow
next arrow
Shadow

4 GRUDNIA 2013

 


Tutaj treść listu przewodniego, który został wraz z listem otwartym dziś przesłany. 
****
Szanowni Państwo
Niniejszym przesyłamy w załączniku list otwarty „Ocalić Masyw Ślęży jako wspólne dziedzictwo” i prosimy o przekazanie tego listu jego ekscelencji arcybiskupowi Józefowi Kupnemu. 
List został od momentu jego opublikowania podpisany przez ponad 1100 osób. Wyrażony w liście protest, przeciwko zawłaszczaniu wspólnej przestrzeni Masywu Ślęzy przez kościół katolicki znajduje coraz więcej poparcia w kraju i poza granicami Polski. 
Mamy nadzieję, że list ten podpisany już przez tak wielu twórczych ludzi z różnych obszarów życia znajdzie zrozumienie u biskupa diecezjalnego, i przyczyni się bardziej do koegzystencji w poszanowaniu innych kultur i światopoglądów w rejonie Masywu Ślęży i że wspomniany w tym liście prałat Staszak, czy też jego następca, nie będą rościli sobie prawa wyłączności do tych świętych gór, i że zatrzymany zostanie proces wizualnej i przestrzennej chrystianizacji tych gór (oczekujemy m. in. zaniechania planu ustawiania tablic różańcowych na zboczach góry Raduni przez przedstawicieli kościoła katolickiego, co dodatkowo polaryzowałoby polskie pluralistyczne społeczeństwo).
Oczekujemy od przedstawicieli kościoła katolickiego postawy dialogu i otwartości, w imię równouprawnionej koegzystencji światopoglądów i religii na tym szczególnym obszarze Masywu Ślęży. 
Jako grupa inicjatorów tego listu jesteśmy gotowi do spotkania z przedstawicielami władz kościoła katolickiego, w celu omówienia takich kroków torujących drogę ku szczerej płaszczyźnie spotkania i dialogu, aby wymienić obustronne oczekiwania, obawy i nadzieje.
Jako grupa inicjatorów tego listu dystansujemy się także od wszelkich aktów wandalizmu i agresji dokonanych w ostatnim czasie na obiektach katolickich na Masywie Ślęży, bo wierzymy, że nie jest to właściwa droga, a raczej ślepa ulica, aby osiągnąć jakiekolwiek owocne i trwałe porozumienie.
Jako grupa inicjatorów listu dystansujemy się też od takiej formy rozwiązywania tego istniejącego problemu na Masywie Ślęzy, poprzez jego przedstawianie jako konfliktu religijnego czy jako wojny religijnej. 
W naszych założeniach wychodzimy najpierw od wartości ogólnoludzkich, humanistycznych, i jesteśmy przekonani, że to ich poszanowanie może być trwałym przyczynkiem do odpowiedniego współistnienia, a ich nieposzanowanie godzi w ludzką godność, sprzeciwiając się oczywiście wszelkim wartościom chrześcijańskim, czy też wartościom innych religii i wyznań.
Z pozdrowieniami
Grupa Inicjatorów Listu  

/Jacek M.Kwiatkowski /

Kuria wrocławska potwierdza otrzymanie listu otwartego.

 

 

Dodaj komentarz